ŠTĚNICE

Diskuse o štěnicích Základní fakta o štěnicích Včasné odhalení štěnic Štípanec od štěnice Vyhněte se zamoření Hubení štěnic Fotky a obrázky štěnic Videa štěnic

registr hotelů v USA kde byl potvrzen výskyt štěnic
www.bedbugregistry.com

Hubení mravenců počítadlo.abz.cz

Štěnice | Štěnice domácí

Uvítáme jakékoliv Vaše příspěvky na téma štěnice, pište nám do diskuze o štěnicích - odkaz v levo nahoře,
či na email ok@nanoit.cz
Vašimi problémy a otázkami ohledně štěnic se budeme aktivně zabývat.

 • Štěnice domácí je noční hmyz živící se výhradně krví
 • Dospělé samičky štěnice mohou naklást 1-5 vajíček denně
 • Vajíčka štěnice se líhnou přibližně 7-10 dní po nakladení samičkou
 • Vývoj z vajíčka k dospělému jedinci trvá zhruba 1-2 měsíce, ale může trvat déle v závislosti na podmínkách okolního prostředí a dostupnosti potravy.
 • Jednotlivá štěnice nevyhledává krev každý den a mohou uplynout dny i týdny mezi jednotlivým krmením
 • Štěnice jsou neaktivní v období mezi krmením, kdy se schovávjí v jejich úkrytech
 • Štěnice se neomezují pouze na postel nebo ložnici, nýbrž se rozptylují po celém příbytku
 • Štěnice jsou velice houževnaté a bez obtíží přežívají několik měsíců i déle zcela bez potravy
 • Štěnice domácí procházejí za život pěti vývojovými etapami, kdy během každé je zapotřebí se nakrmit krví
 • Chladné teploty a nedostatek potravy může vývoj štěnice zpomalit
 • Dospělá štěnice domácí žije obvykle necelý rok

Obrázky štěnice domácí

obrázek štěnice domácí

Dospělá štěnice

vajíčka štěnice

vajíčka štěnice

nymfa štěnice

nymfa štěnice

dospělá štěnice

dospělá štěnice

Štěnice domácí - Jak vypadá?

Štěnice jsou přítomné v našich příbytcích týdny i měsíce, než si jich vůbec všimneme nebo zahlédneme byť jen jediného brouka. Žijí v trhlinách, spárách a veškerém příslušenství spojeném s postelí (matrace, rám postele, atd...). Nicméně nelze pominout fakt, že se vesele šíří i mimo oblast postele a mohou žít například v podlaze, pod koberci, za obrazy, jak se s oblibou rčí, v nábytku či trhlinkách ve zdi. Prakticky není žádná trhlina dost malá na to, aby se do ní štěnice nevešla a nemohla být tímto hmyzem osídlena. V noci z těchto děr štěnice vylézají, aby parazitovaly na svém hostiteli a pily mu krev. Kousance štěnice jsou zpravidla bezbolestné a v okamžiku kousnutí je ani nezpozorujeme.

Štěnice se liší od ostatního kousavého hmyzu tím, že oba partneři - sameček i samička stejně jako všechna vývojová stádia tohoto hmyzu sají krev hostitelů. Jakmile se dosyta nakrmí, vracejí se zpět do úkrytu. V nepřítomnosti hostitele mohou štěnice přežívat po mnoho měsíců zcela bez potravy. Dokonce je známo, že v některých případech může štěnice přečkat období bez potravy i rok či více.

A jak hubit štěnice?

Někdo se pustí do likvidace štěnic sám pomocí různých běžně dostupných prostředků. Doporučuje se však oslovit odbornou firmu, která disponuje účinějšími látkami na hubení štěnic a zároveň již má jisté skušenosti s tím jak postupovat. Ze zdrojů, které jsem načerpal jsem zjistil, že nejůčinější metodou a zároveň jedinou, která zaručuje úplné jednorázové zlikvidování štěnic je zaplynování. Zaplynování rodinného domu ve stanu je však nesmysl. Plynem se rozumí fosforovodík nebo kyanovodík, což jsou vysoce toxické látky. Zásah je podmíněn povolením hygienika, zalepením objektu, měřením úniku plynu odbornou firmou a nepřetržitým hlídáním objektu. Takto se plynují například mlýny a ošetření stojí běžně 100000,- Kč i mnohem více dle kubatury objektu. To by asi majitelé domku moc ochotně neplatili. Je ale pravda, že by to bylo ideální jednorázové řešení. V případě postřiku je nutné minimálně týden přebývat v ošetřeném prostoru a spát v něm, aniž byste mohli postřik uklidit. To proto, že perioda, kdy štěnice vylézá za potravou je zhruba týden a v případě, že jsou někde zalezlé při samotném postřiku nejsou zasaženy, čeká se pak na to až vylezou za potravou a přejdou přez plochu s postřikem. Osoba, která přespává v místnosti s postřikem tak vlastně dělá návnadu. V případě, že byste objekt opustili, štěnice by z úkrytu vůbec nevylezla a nedostala se do kontaktu s postřikem. Štěnice má velice jemné termoreceptory, které jsou údajně schopné vycítit lidskou přítomnost i za stěnou. Když necítí teplo člověka, prostě vyčkávají v úkrytu, kde je s štěnice schopná vydržet až rok i více, a to zcela bez potravy.

Samotný postřik si prý uchová účinnost necelých 14 dní. Během této doby můžete pak vídat štěnice zasažené postřikem, jak lezou s ubývajícími silami a čekají na svůj konec. Trvá to podle informací asi dva dny, než je štěnice následky kontaktu s postřikem zahubena. Po týdnu se dezinsekční látka z povrchů odstraňuje umytím. Postřik může negativně působit na lidskou a zvířecí pokožku, pokud se s ní dostanete do přímého kontaktu. Proto je během doby, kdy je postřik proveden nutné spát v nohavicích a dlouhých rukávech, chodit v pantoflích a domácí mazlíčky úplně odstěhovat, než je postřik opět smyt.

VÝSKYT ŠTĚNIC NENÍ ZPŮSOBEN ŠPATNOU HYGIENOU !!!

Nikoli špatnou hygienou, ale zavlečením vajíčka či brouka štěnice z místa na místo je způsobeno zamoření štěnicemi. Štěnice nerozlišuje jednotlivý sociální status lidí ani čistotu jejich domova. Faktem je, že s výskytem štěnice nemá čistota nic společného. Štěnice se mohou vyskytnout v nejluxusnějších hotelech, multimilionářských vilách, stejně jako v chatrči bezdomovce. Případy zavlečení štěnic zahrnují pobyty v prostředí infiltrovaném štěnicí, návštěvy hosta, který štěnici nevědomky přinese ssebou, nebo převzetí zásilek obsahujících vajíčka štěnice či samotné brouky. Z toho plyne, že zamoření štěnicemi může postihnout kohokoliv, kdekoliv a nehledě na sociální status a míru osobní hygieny k němu dochází v hotelích, apartmánech, rodinných domech, komerčních objektech, školních třídách, prádelnách, veřejné dopravě a list pokračuje dál... Hygiena sice nemá se zavlečením nic společného, hraje však roli při kontrole a eliminaci zamoření.

friendly links
tisk letáků, tisk vizitek, propagační technika diety jídelníček flash web studio nanoit moskyto bar flash bannery ekologické dřevostavby štěnice Prášky na hubnutí katalog www stránek základní a mateřská škola pro tělesně postižené Liberec truhlářství karel